VČELAŘSTVÍ MEDULENKA

MED PŘÍMO OD VČELAŘKY

K PRODEJI:

OD 11.5.2024 ČERSTVÝ KVĚTOVÝ MED 1kg 180kč

OD 8.6.2024 ČERSTVÝ LIPOVÝ MED 1kg 200kč

OBJEDNÁVKY MEDU: tel. 603 820 549

 lenka@medulenka.cz

Prodáváme medy od našich včelstev

Medy

 Včelí med

Med (dle vyhlášky ministerstva zemědělství č 334/97 Sb): med je hodnotná potravina přírodního charakteru, která je vytvořena společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv rostlin - nektaru, nebo medovice na živých částech rostlin (stromů) a kterou včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech.  

Podle původu lze velmi zhruba med rozdělit na med květový, tj. světlý, a tmavý medovicový med. Květový med lze dále dělit podle druhu rostlin, ze kterých včely nektar sbírají např. na řepkový, akátový, lipový, slunečnicový, z ovocných stromů, z hořčice, pohankový, svazenkový ... .

Květový (světlý) med získává včela na květních i mimokvětních nektáriích rostlin. Je to přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, v převážné většině z rostlin léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbudivými účinky - rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky a pod. Květový med je velmi ceněn v lidovém léčitelství.

Medovicový (tmavý) med vzniká jako vedlejší produkt činností některých mšic, puklic, mér a jiných zástupců hmyzí říše. Tento hmyz nabodává listy nebo jehlice stromů, vysává rostlinnou šťávu a zužitkuje z ní pro svou potřebu pouze bílkoviny. Zbylou rostlinnou šťávu, velmi bohatou na cukry, vystřikuje ve formě kapének na povrch listů nebo jehlic. A právě tyto kapénky sbírají včely jako medovici. Medovicový (častěji zvaný jako lesní) med je tmavý, silně aromatický, obsahuje minimální množství bílkovin, ale zato má hodně rostlinných silic. Dá se však říci, že různé druhy kvalitního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Liší se barvou, chutí, vůní a pod. - ale vždy je to MED = hodnotná přírodní potravina a lidový lék.  

Pastový (nebo též pastovaný) med je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýchkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění - dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá ale neteče - proto je vhodný zvláště pro děti.

Krystalizace medu je přirozená vlastnost všech medů, jen doba krystalizace je u různých medů různá. Zkrystalizovaný med lze opět ztekutit zahříváním ve vodní lázni teplé do 50 stupňů Celsia. Pozor na dlouhodobější přehřátí medu nad 50 stupňů Celsia, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.

Skladování medu - med skladujeme v uzavřeném obalu, v suché a tmavé místnosti, při teplotě nejvýše 25 stupňů Celsia a relativní vzdušné vlhkosti nejvýše 70 %. Med snadno přijímá cizí pachy i vzdušnou vlhkost. Negativné působí přímé sluneční paprsky.  

TOPlist

www.medulenka.cz on FreeDir.org

 


Kontakt

MEDULENKA
-Brandýs n/L Na Sádkách I, 2679 -Viničná Lhota 26, okr. Nymburk
603 820 549, 326 904 016